Ceny nemovitostí v Brně ve 3.čtvrtletí – „Ceny jako Brno!“

Prodeje starších bytů v ČR ve 3. čtvrtletí firmě meziročně klesly o 13 procent, naopak počet pronajatých bytů vzrostl více než o třetinu. V Praze prodeje klesly o 15 procent, počet pronajatých bytů se zvýšil o polovinu.

Po Praze byly nejdražší byty v Jihomoravském (65 797 korun za metr čtvereční) a Středočeském kraji (55 772 Kč). Za nejlevnějším Ústeckým krajem následovaly Moravskoslezský (28 888 Kč) a Karlovarský kraj (31 932 Kč).

Meziročně vzrostly ceny starších bytů v Královéhradeckém kraji, o více než čtvrtinu. Na Vysočině stouply zhruba o pětinu. Naopak v Ústeckém kraji téměř o čtvrtinu klesly, v Moravskoslezském kraji se snížily o 1,1 procenta.

Nájemné bylo po Praze nejvyšší v Jihomoravském (231 korun za metr čtvereční měsíčně) a Středočeském kraji (207 korun). Naopak druhé nejlevnější bylo po Ústecku v Karlovarském (149 korun) a Moravskoslezském kraji (164 korun).

V mezikvartálním srovnání nejvíce vzrostly ceny starších bytů v Jihomoravském kraji, o 8,2 procenta. Naopak v Praze o 2,7 procenta klesly. “Nastává tak paradoxní situace. Zatímco ceny v Praze se snižují nebo stagnují, v Brně naopak rostou. Ceny v Praze dlouhodobě určuje globální poptávka, tedy turisté, manažeři nebo investoři. Ta nyní stagnuje. Proti tomu zájem o bydlení v Brně mají především Češi a Slováci a ten neutuchá,”

Podle realitního makléře společnosti 4fin Josefa Bajara je důvodem neustálého růstu cen nemovitostí v Brně a jeho okolí nedostatek nemovitostí, minimální rozestavěnost a čekání na nový územní plán. “V Brně je velmi vysoké procento dlouhodobých pronájmů. Proto nelze očekávat ani pokles nájemného,” doplnil Josef Bajar.

zdroj: www.aktualne.cz

Compare listings

Compare