Skryté vady nemovitosti

Máte v plánu prodávat nemovitost? Určitě byste si měli dát pozor na skryté vady. V mé praxi jsem se už setkal s tímto problémem, tak bych vás chtěl varovat, na co si dávat pozor.

Co můžeme považovat za skrytou vadu, a naopak co skýtá vada není?

Skrytá vada už podle názvu je vada, které si kupující při prohlídce nevšimne, prodávající mu vadu nesdělí, nebo je to vada, která se objeví až po čase užívání nemovitosti, kdy kupující o vadě neměl zdání ale majitel nemovitosti možná tuší, že něco může nastat.

Z praxe mohu říct, že nejčastější skryté vady jsou, tepelně-vlhkostní poruchy, například plísně u nezateplených nebo pouze částečně zateplených nemovitostí, špatné těsnění oken nebo rozbité topení, kdy si kupující pořídí nemovitost v létě a na podzim se ukáže, že nefunguje topení, jak by mělo nebo přepětí a kolísání produ elektřiny.

Z tohoto důvodu, všem svým klientům doporučuji si nechat ohledně převáděné nemovitosti zpracovat odborný technický posudek, který detailně popíše technický stav nemovitosti a poukáže na veškeré vady. Posudek pak bude přílohou kupní smlouvy, se kterou se kupující seznámí a v budoucnu nebude dále moci namítat, že o případných vadách či technickém stavu nemovitosti nevěděl.

Kupující má poté větší jistotu, že je nemovitost v pořádku.

Výše uvedené řešení lze doporučit jako jedinou reálnou ochranu proti dodatečným nárokům kupujících pramenících z odpovědnosti za skryté vady. Prodávající se poté vyhne nepříjemným okolnostem, které mohou nastat.

Na rozdíl od zjevné vady, která je viditelná už při prohlídce, je skrytá vada opravdu nepříjemným faktorem. Abyste takové situaci předešli, je nejlepší řešením při prodeji nemovitosti oslovit realitního makléře, který má s takovým problémem bohaté zkušenosti a může vadu buď rozpoznat snadněji nebo vám dá užitečnou radu, co vše udělat a zařídit před prodejem samotné nemovitosti. Tímto způsobem vám realitní makléř může ušetřit spoustu peněz, nervů a starostí.

Compare listings

Compare